شرکت فناوری نوین مرصاد فاطر

پرسش های متداول

[us_separator]

جواب سوال خود را پیدا نکردید؟

چنانچه جواب سوال خود را در مطالب این صفحه پیدا نکرده اید، میتوانید از طریق فرم بالا در سایت جستجو کنید و یا از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان ما در تماس باشید تا در سریع زمان به شما کمک کنند.

[us_text text=”پرسش های متداول” tag=”h2″ css=”%7B%22default%22%3A%7B%22text-align%22%3A%22center%22%7D%7D”][us_separator]
[us_image image=”8410″ size=”full” align=”center” has_ratio=”1″ onclick=”lightbox”]

شرکت ایرانی سورنا به دلیل طیف وسیعی از نیازها تلاش کرده است تا دوربین های تولیدی خود را در همه حالت های استاندارد تولید و روانه بازار کند.

 1. دوربین های باکس
 2. دوربین های بولت
 3. دوربین های دام
 4. دوربین های اسپید دام

منظور از آیریز در در واقع همان تیغه های اپرچر لنز است که وظیفه تنظیم گشادگی دیافراگم برای ورود نور کافی و مناسب را بعهده دارند. این ساختار در چشم ما نیز وجود دارد، در نور زیاد مردمک چشم تنگ و کوچک می شود که نور کمتری وارد چشم شود و بالعکس در نور کم مردمک بزرگ و باز می شود تا نور بیشتری وارد چشم گردد.در تمامی دوربین ها اعم از عکاسی، فیلمبرداری و نظارتی، این موضوع مشترک است. در دوربین های عکاسی دوربین در حالت اتوماتیک، خود میزان گشادگی دیافراگم را بر اساس نور محیط تنظیم می کند.

البته در حالت تنظیمات دستی، خود کاربر میزان باز بودن این دریچه را تنظیم می نماید.

[us_image image=”8411″ size=”full” has_ratio=”1″ onclick=”lightbox”]

البته در حالت تنظیمات دستی، خود کاربر میزان باز بودن این دریچه را تنظیم می نماید.

تنظیم دستی آیریس (Manual Iris) عموما در دوربین های محیط داخل استفاده می شود، آیریز لنز بصورت دستی و بر اساس نور یکسان محیط تنظیم می گردد.

مشکل اساسی این نوع لنز، برداشت تصاویر تقریبا بی استفاده و فاقد کیفیت در شرایط نوری متفاوت است. چرا که در نور کمتر تصویر تیره و در نور زیاد، تصاویر بسیار روشن برداشت خواهند شد.

[us_image image=”8412″ has_ratio=”1″ onclick=”lightbox”]

در انواع اتو آیریز یا «آیریس خودکار» که عموما در دوربین های محیط بیرون استفاده می شوند، لنز بسته به شرایط و میزان نور محیط، آیریز را تنظیم می کند. اگر چه این نوع لنز بسیار بهتر از نوع قبلی است، اما مشکلی که بوجود می آید این است که با تنگ و گشاد شدن آیریز لنز، میدان دید و خصوصا ناحیه فوکوس دوربین تغییر می کند. این موضوع در دوربین های مداربسته که دسترسی به جزییات در تمامی نقاط تصویر، مهم و گاهی حیاتی است، ضعف بزرگی محسوب می گردد.

لازم بذکر است که لنزهای اتو آیریس به ۲ دسته ویدئویی و DC Iris تقسیم می شوند. در دی سی آیریس مدار کنترل کننده، بجای لنز داخل دوربین قرار دارد.

در جاهایی که شدت نور زیاد است یا دوربین کاملا به سمت نور قرار گرفته باید از لنز اتو آیریس استفاده کرد اگر از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر کاملا سفید یا کاملا مات و تاریک دیده می شود.

برای حل مشکلات این لنزها، کمپانی های تولیدکننده اقدام به ساخت لنز P-Iris نمودند.

P-Iris یا پروگرم (program) آیریس ، این نوع لنز مختص دوربین های نظارتی توسعه داده شده و امکان تنظیم آیریس و میزان نور ورودی را بدون تغییر در میدان دید و فوکوس دوربین، فراهم می سازد.به این ترتیب همیشه تصویری واضح و دقیق از تمامی قسمت های تصویر با مناسب ترین میزان نوردهی، خواهیم داشت. به یاد داشته باشید، برای برداشت و ضبط بهترین تصاویر، از دوربین های دام و بولت مجهز به لنز P- IRIS استفاده کنید.

استفاده از لنز P-Iris برای اماکن نظامی، امنیتی، بانک ها، صرافی ها، جواهر فروشی ها و مکان های از این دست، مهم و در برخی موارد، حیاتی است.

مدت زمان ذخیره سازی در دستگاه های NVR بستگی به عوامل زیر دارد:

 1. حجم و تعداد هارد دیسک ها
 2. تعداد دوربین های در حال ضبط
 3. تعداد فریم در ثانیه در هر دوربین
 4. رزولوشن فریم های ضبط شده (HD، Full HD , …)
 5. نوع ، نرخ و سیستم فشرده سازی و ذخیره تصاویر
 6. نوع ذخیره سازی (تمام وقت ، حساس به حرکت ، زمان بندی شده و…)
[us_image image=”8417″ size=”full” has_ratio=”1″ onclick=”lightbox”]

با افزایش اندازه ی لنز ها بر حسب میلی متر میدان دید کمتر می شود در عوض جزئیات به راحتی قابل دید است. به طور مثال مقایسه دو لنز 8/2 میلی متری و لنز 28 میلی متری:

 • لنز 8/2 میلی متر زاویه ی دید بیشتری را نشان می دهد یعنی مساحت قسمت دیده شده توسط دوربین بیشتر است در عوض وضوح جزئیات تصویر کمتر است یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر کوچک تر و با وضوح کمتری نشان داده می شود.
 • لنز 28 میلی متر وضوح جزئیات بیشتری را نشان می دهد در عوض زاویه ی دید کمتر می شود یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر با مساحت کمتر ولی با وضوح جزئیات بیشتری نشان داده می شود.

به منظور تغییر و برگرداندن کلیه تنظیمات دوربین سورنا به حالت اولیه و به اصطلاح “ریست فکتوری” کردن دوربین های سورنا به ترتیب مراحل را انجام دهید:

 1. مراجعه به وب سایت دوربین از طریق آدرس آی پی دوربین
 2. باز کردن تنظیمات دوربین از طریق منو بالای صفحه
 3. از منو سمت راست بخش “سیستم” را انتخاب کنید
 4. گزینه “تنظیمات پیش فرض” را انتخاب کنید
 5. در پنجره کوچکی که باز میشود، شما رمز عبور را وارد نمایید
 6. با زدن دکمه “ثبت” و پس از اعمال تنظیمات پیش فرض ، دوربین دوباره راه اندازی میشود